-
Zmijanjski vez
-
Najčešći artefakti paleolitskih lokaliteta su kameni, dok su česti i koštani ostaci, kao i ostaci roga, zuba ili čak i drveta. Alatke od kamena rađene su od sedimentnih stijena kriptokristalastog kvarca, kalcedona i opala. Boja varira od bijele, sive, žutosive do crne, u zavisnosti od primjesa. Radi se o tvrdom ali krtom kamenu koji se može lako cijepati u različitim pravcima i oblikovati u željene forme, a dobijene ivice su veoma oštre. Najčešći oblik obrađivanja je okresivanjem i odbijanjem, te retuš tj. naknadna obrada artefakta. Analiza prikupljenih podataka u predstavljenom katalogu obuhvatila je tip alatki, repromaterijal, stepen korteksa, prirodu i položaj retuširanja, da li je cijeli komad ili fragment, dužina, maksimalna širina i maksimalna debljina.
-
Kosti kičmenjaka u velikom broju nalaze se na arheološkim lokalitetima, a uglavnom je riječ o ostacima životinja kojima se čovjek hranio dok su pojedine korištene za izradu artefakata. Kost je kao sirovina pogodna zahvaljujući svojoj čvrstoći i elastičnosti koštanog tkiva. Anatomski oblik različitih dijelova skeleta diktira njihovu obradu i kasniju primjenu: rascijepljene i uglačane duge kosti koriste se za izradu šila, dlijeta i ostalih tipova alatki, dok su pljosnate kosti uglavnom korištene za izradu dugmadi, češljeva i sl. Na području sjeverne Bosne, prema primjeru pećine Rastuša, najzastupljenije su sljedeće vrste od početka prema kraju: pećinski medvjed, obični jelen, pragovedo, stepski nosorog, džinovski jelen, vuk i pećinski lav.
-
Zbirka tradicionalnih muzičkih instrumenata Muzeja Republike Srpske formirana je još od samog osnivanja Muzeja Vrbaske banovine i do danas je prikupljeno 65 primjeraka. Muzički instrumenti su zbog svoje simbolične i specifične upotrebne vrijednosti u etnomuzikološkoj tradiciji razvrstani u posebnu zbirku. U okviru ove zbirke instrumenti su razvrstani u četiri grupe:
kolekcija idiofonih muzičkih instrumenata (bronza, klepka, praporac, klepalo, čegrtaljka, razne vrste zvona,);
kolekcija membranofoni muzičkih instrumenta (bubanj,talambas);
kolekcija aerofoni muzički instrumenata (razne vrste svirala, diple, diple s mješinom, dvojnice, zurne, truba od kore, pištaljka);
kolekcija kordofoni muzičkih instrumenta (tambure raznih tipova karakterističnih za područje Bosanske krajine, gusle).
Instrumenti koje Muzej Republike Srske posjeduje najviše su sakupljani su na području Bosanske krajine.
-
Zaostavština Vlade S. Miloševića
1953. godine u Muzeju Vrbaske banovine počelo je sa radom i Odjeljenje za muzički folklor kojim je rukovodio profesor Vlado Milošević, etnomuzikolog. Profesor Milošević, kao naučni saradnik Muzeja, razvio je vrlo intenzivnu djelatnost na sakupljanju muzičkog folklora na teritoriji Bosanske krajine, centralne i istočne Bosne i za period od 10 i po godina koliko je ostao u Muzeju do svoga penzionisanja, sakupio je preko 2000 orginalnih narodnih pjesama, koje je obradio transkribovanjem na note, sredio i većinu objavio u četiri knjige “Bosanske narodne pjesme”, dvije sveske “Krajiške borbene pjesme” i jednoj svesci “Sevdalinke”. Sve ove publikacije Muzej je izdao u periodu od 1954. do 1964. godine.
Sav svoj dugogodišnji naučno istraživački rad Akademik Vlado Milošević je ostavio Muzeju Republike Srpske. Jedan dio notne građe Muzej RS je uz saradnju sa JU Narodnom i univerzitetskom bibliotekom Republike Srpske digitalizovao i može se pogledati na http://www.vladomilosevic.rs.ba/, dok je cjelokupna originalna građa u posjedu Muzeja RS.
Najznačajnija orkestarska i instrumentalna djela su: „Svita za obou i gudače“ (1949), „Bosanska svita za gudače“ (1950), „Krajiška rapsodija“ (1951), „Koncert za kontrabas“ (1951), simfonijska pjesma „Sa planine“ (1957), „Koncert za violinu“ (1961), „Dramatična simfonija“ (1967), „Divertimento“ (1970) i mnoga druga. Pisao je za muški, ženski, dječiji i mješoviti hor. „Sraslo sa njegovim duhom i mentalitetom, bremenito smislom, horsko stvaralaštvo (opus od 253 manja i veća horska djela) niče iz nepresušnog kulturnog nasljeđa, oslobođeno opasne bezličnosti modernih shvatanja“. Napisao je oko 120 solo pjesama na tekstove istaknutih pjesnika, 340 kamernih djela, manji broj kompozicija za pozorišne komade i operu Jazavac pred sudom, na tekst istoimene satire Petra Kočića, a prema libretu književnika Ranka Risojevića.
-
-
-
-
-